Układy taneczne

Taniec to świetna forma zabawy dla dzieci, poprawia koordynację ruchową i daje dużo radości.

 

#1 Przywitanie i rozgrzewka

Ten filmik składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to pełne pozytywnej energii przywitanie. Tutaj zaproście wszystkich do siebie, przedstawcie się, powiedzcie jaka będzie tematyka imprezy, uchylcie rąbka tajemnicy odnośnie atrakcji przygotowanych dla dzieci i dorosłych. Jeśli nie uzyskaliście wcześniej informacji (prowadzicie dożynki, imprezę osiedlową, urodziny miasta itp.), to właśnie podczas tych pierwszych minut zobaczycie jaki jest wiek uczestników, która płeć dominuje, czy są obecne dzieci niepełnosprawne, czy rodzice i opiekunowie są skorzy do interakcji i czy przygotowany przez Was scenariusz ma tutaj rację bytu.
Zanim przejdziecie do drugiej części, czyli rozgrzewki, to jest moment na ujawnienie fabuły imprezy. Zdradźcie więcej informacji, wprowadźcie wszystkich w odpowiedni klimat, budujcie napięcie, modulujcie odpowiednio głos itd. Jak sami zauważycie, na filmiku jestem robaczkiem z afrykańskiej dżungli i pojawiłam się na tej imprezie aby sprawdzić, czy dzieci są uśmiechnięte, silne i odważne (tutaj na pewno usłyszycie chłopaków, krzyczących taaaaaaaaaa, jeeeeeeee) i czy dzieci chcą wyruszyć ze mną w daleką podróż pełną niespodzianek i atrakcji (taaaak, damy radę, uuuaaaa C.D). A na najwytrwalsze, najbardziej uśmiechnięte i najgrzeczniejsze dzieci czekają nagrody (wspominamy o nich, o ile takowe posiadamy).

Rozgrzewka Co tutaj jest najważniejsze? Na pewno wiek i sprawność ruchowa uczestników. Moja rozgrzewka jest świetna na imprezę dla dzieci od szóstego roku życia. Młodsze osoby mogą sobie nie poradzić z niektórymi elementami ale to nie znaczy, że mamy z niej rezygnować. Wystarczy leciutko układ zmodyfikować, wykluczyć najtrudniejsze elementy i gotowe. Pamiętajcie, że musicie bardzo elastycznie podchodzić do każdej imprezy i mieć w zanadrzu przygotowane dwie wersje (łatwiejszą i trudniejszą) każdego układu.

#2 Wyprawa do dżungli

Po rozgrzewce, czas rozpocząć naszą afrykańską przygodę. Zanim zaczniemy, wszystkie dzieci ustawiają się za osobą prowadzącą w długim wężyku i z pierwszym dźwiękiem, wyruszamy do dżungli. Spróbujcie wykorzystać jak najwięcej przestrzeni, dzieci muszą poczuć wiatr we włosach:) Na filmiku usłyszycie piosenkę zespołu The 5.6.7.8's - "Woo Hoo" i z łatwością można ją dostosować do każdej tematyki imprezy. Szerokich torów, ciepłej wody i spokojnych wielbłądów.

#3 Pląs "Ułana"

Uwaga, filmik przeznaczony jest dla osób o silnych nerwach!!! Robaczek będzie śpiewać!!! Jak nie dacie rady obejrzeć do końca, nie martwcie się,zaraz wszystko opiszę.
Pląs "Ułana" jest jednym z moich ulubionych pląsów, bowiem świetnie integruje całą grupę. Najlepiej sprawdza się na festynach i imprezach rodzinnych, gdzie uczestnikami są osoby dorosłe. Od razu zaznaczam, że pląs nie jest mojego autorstwa, ja tylko wypróbowałam go na swoich imprezach, i wiem, że wszyscy się dobrze przy nim bawią. Słowa pląsu: Ułana; Ołana; Łana łana - Duduła Dudułe; Łan, Uno Dos, Uno Tres Banana; Łana łana, Duduła Dudułe. Zaczynamy od pokazania pląsu w całości, następnie osoba prowadząca zaczyna śpiewać partiami, po czym wszyscy za nią powtarzają. Życzę miłej zabawy!

#4 Poznanie afrykańskich zwierząt

Jest to jedna z moich ulubionych animacji, gdzie można się z dzieciaczkami powygłupiać, naśladując afrykańskie zwierzątka.  Na filmiku zobaczycie dwie wersje układu: łatwiejszą i trudniejszą, wybierzcie odpowiednią do wieku uczestników. Dobór zwierząt, w dużej mierze, podyktowany jest tekstem piosenki, jednak tę listę można poszerzyć o egzotyczne ptaki, goryle lub zebry. Jak wiemy, animacje taneczno-ruchowe świetnie rozwijają dziecięcą wyobraźnię, rozwijają pamięć ruchową, wzrokową i słuchową, także kochani rodzice, włączamy Bebe Lilly - "W dżungli" i bawimy się na całego!!! 

#5 Pojedynek taneczny

Pojedynek taneczny jest świetnym urozmaiceniem każdej imprezy. Dostarcza wiele emocji, chęci do walki i dużo satysfakcji. Na filmiku zobaczycie 3 wersje - łatwą, średnią i trudną. Wybierzcie jedną i dopasujcie do wieku uczestników. Prowadząc pojedynek musicie się solidnie wcześniej przygotować, poćwiczcie układ w domu, dzieciaki muszą widzieć, że się nie mylicie i każdy element jest dopracowany na tip top. Piosenka może być dowolna, Wasza ulubiona, ważne jest, aby wykonywane ruchy miały odniesienie w muzyce. Na samo zakończenie, już po wyłonieniu lepszego zespołu, możecie zrobić konkurs na mistrza pojedynku i sprawdzić, kto pamięta układ od końca do początku. Zabawa świetnie integruje grupę i co najważniejsze, rozwija pamięć ruchową. Powodzenia!

#6 Wybór Króla i Królowej tańca

Na zakończenie każdej imprezy, proponujemy zrobić małe podsumowanie i wybrać dzieci, które się najlepiej z nami bawiły. Wszyscy stają twarzą do osoby prowadzącej i na początku powtarzają wykonywane przez nią ruchy. Bacznie obserwujemy wszystkie dzieciaki i po jakimś czasie, prosimy o wykonanie paru zadań. Zadania mogą być różne, różniaste, ważne jest, aby poziomem trudności były dopasowane do wieku uczestników. Na zakończenie konkursu, możemy zrobić duże koło, gdzie osoba prowadząca wchodzi do środka i mówi: "Kochani, wszyscy spisaliście się na medal, wspaniale tańczyliście, szeroko się uśmiechaliście, idealnie wykonaliście wszystkie zadania. Za chwilkę wybiorę Króla i Królową tańca i te osoby wejdą do środka koła..." I jak się już pewnie domyślacie, wszystkie dzieci wygrywają i zaczynając od dziewczynek, mówimy: "Królową dzisiejszej imprezy zostaje ...." i po kolei wskazujemy na dziewczynki, które wchodzą do środka koła. Następnie tą samą sytuację powtarzamy z chłopcami. Uwierzcie nam, widok tych zadowolonych dzieci - bezcenny! Życzymy miłej zabawy!

#7 Sałatka owocowa z polewą czekoladową

Z dedykacją dla osób, z którymi przyrządziłam morze polewy czekoladowej i posiekałam milion (a nawet bilion) owoców. Kochani, dzięki Wam, przygotowanie deseru nabrało całkiem innego znaczenia. Dla Agnieszki, Milenki i Karola...tęsknię za Wami!!!

Filmik składa się z dwóch piosenek i tym samym z dwóch układów, które de facto można spokojnie rozdzielać. Pierwszy utwór to Gusttavo Lima - Balada, do którego pozrywamy i posiekamy różne owoce. Ten układ daje się pięknie modyfikować i możecie zastąpić sałatkę, wszystkimi możliwymi potrawami. Owoce możemy zastąpić warzywami i przygotujemy uwielbianą przez dzieci, zupę pomidorową. Innym pomysłem, dajmy na to, na imprezę indiańską może być przygotowanie leczniczej mikstury i Waszym celem jest zdobycie np. gałązki dzikiej szanty, wyrwanie pióra z lewego skrzydła sokoła i odnalezienie smacznych owoców - Guanabanany. Tutaj można zdrowo popłynąć z wyobraźnią. Druga piosenka to Soul Control - Chocolate (Choco,choco) i szczerze mówiąc, nie pasuje nam tutaj nic innego, jak właśnie przyrządzenie czekolady. No chyba, że macie inne pomysły.....czekamy na propozycje. Powodzenia i życzymy smacznego! Ze względu na duże ograniczenia w zakresie dostępności tego utworu, niestety jego głośność musi taka pozostać. Choco, choco klap klap....

#8 Sprawdzian wytrzymałości

Bardzo fajna, wesoła, zabawna piosenka (Brigada Boom - ChuchuUa), którą polecamy na każdą imprezę. Układ nie jest naszego autorstwa, wystarczy mniej więcej podążać za słowami w piosence. Zaczynamy od prostych zadań, łatwych ruchów do wykonania, ale z każdym elementem będzie coraz trudniej. Cały czas dopingujcie dzieciaki, pytajcie w trakcie piosenki, czy mają jeszcze siły i czy wytrzymają cały sprawdzian wytrzymałości. Mówię Wam, ubaw po pachy! Gorąco polecamy i życzymy miłego oglądania!!!

#9 Pląs "Głowa, ramiona, kolana, pięty"

Pląs "Głowa, ramiona, kolana, pięty" świetnie sprawdza się na imprezie z dziećmi w wieku przedszkolnym. Nie mają one najmniejszego problemu z rozpoznaniem i pokazaniem części swojego ciała, a dodatkową frajdą jest tempo, które ulega przyśpieszeniu. Na samym początku możemy poprosić dzieci, aby pokazały nam gdzie mają głowę, ramionka, kolanka, pięty, oczy, uszy usta i nos. Po rozwianiu wszelkich wątpliwości, przechodzimy do śpiewania z pokazywaniem. I tak coraz szybciej, szybciej i szybciej. Osobiście uwielbiamy pląsy, które integrują grupę, wywołują pozytywne emocje i przeogromny uśmiech na twarzy dziecka. Na blogu pojawi się jeszcze parę ulubionych propozycji, jednak jeśli macie swoje sprawdzone pląsy, czekamy na nie z niecierpliwością.

#10 Taniec połamaniec

Taniec Połamaniec to świetna piosenka, nadająca się na każdą imprezę, w której uczestniczą dzieci w wieku maksymalnie do 8 lat. Na początku uczymy dzieci układu, który będzie cały czas taki sam na naszym, powtarzającym się w miarę często, refrenie. Piosenka, którą usłyszycie, to "Taniec Połamaniec" w wykonaniu Justynki i Tomka. Życzymy miłego fikania!!!

#11 Wyprawa przez Wielki Kanion

Zapraszamy do Indiańskiej Wioski, gdzie wspólnie z Tańczącą Stopa wybierzemy się na wyprawę po Dzikim Zachodzie. Przygotujcie się, bo wcale nie będzie tak łatwo. Przed nami góry do przebycia, głębokie jezioro do przepłynięcia i ucieczka przed stadem dzikich bizonów. Życzymy miłego zwiedzania!!! Piosenka wykorzystana do układu, to "Skrzydlate Ręce", grupy Enej. P.S. Poniższy układ pięknie można zmodyfikować i przerobić na " Poszukiwanie złota na Dzikim Zachodzie".

#12 Polowanie na bizona

Nadchodzi mroźna zima....wioska Tańczącej Stopy nie ma co do glinianej miski włożyć....zapasy kurczą się w zawrotnym tempie (może dlatego, że Tańcząca Stopa lubi porządnie zjeść)... jak donosi Sokole Oko, w okolicy grasuje stado odżywczego białka, czyli BIZON WYSOKO AMERYKAŃSKI. Pakujemy lasso, tomahawki, łuki, strzały i wyruszamy na polowanie. Co z tego polowania przywieziemy, zobaczcie sami. Piosenka, którą usłyszycie w tle, to Rednex "Cotton Eye Joe"

#13 Zwierzęta Dzikiego Zachodu

Tańcząca Stopa zaprasza Wszystkie dzieci na krótką lekcję przyrody. Tym razem dowiemy się, jakie zwierzęta możemy spotkać na Dzikim Zachodzie. Będziemy naśladować groźne bizony, dzikie mustangi, klaszczące węże oraz roztańczone sokoły. Piosenka, którą usłyszycie to Captain Jack - "Blame it on the boogie sunshine (Remix)". Jeszcze ten utwór pojawi się w naszych układach, tylko, że w innej odsłonie. Życzymy miłej tanecznej nauki!!!

#14 Śnieżynkobzik

Zapraszamy wszystkie dzieci na Śnieżynkobzik, czyli rozgrzewkę przed Świętami. W trakcie piosenki będziemy tańczyć, skakać, fikać, wygłupiać się, ale jak padną magiczne słowa: "Raz, dwa, trzy Śnieżynka patrzy", to dzieci zamieniają się w bryłę lodu i nikt nie może się poruszyć. Czy komuś się to uda? Mamy nadzieję, że wszystkim. Piosenka, którą usłyszycie to Mariah Carey - All I Want For Christmas Is You. Życzymy udanej zabawy!!!

#15 Czym podróżuje święty mikołaj?

Tym razem Śnieżynka zaprasza do wzięcia udziału w piosence-zagadce. Pytanie brzmi: Czym podróżuje święty mikołaj? Zobaczycie różne środki transportu, ale tylko jeden będzie prawidłowy. Sprawdźcie, czy uda Wam się znaleźć odpowiedź. Powodzenia!!! Wykorzystany utwór muzyczny to: Santa Claus Is Coming To Town.

#16 Świąteczne porządki

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a tu okna nie pomyte, firanki nie wyprane, dywany nie wytrzepane, już nie wspomnę o reszcie. Śnieżynka na pewno sama sobie nie poradzi...... dlatego, zapraszamy wszystkie odważne dzieciaki, które tanecznym krokiem rozprawią się z bałaganem i pomogą Śnieżynce posprzątać całe mieszkanie. Liczymy na Was!!! Piosenka, którą usłyszycie to Shakin' Stevens- "Merry Christmas Everyone".